Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika

Strona archiwalna

 

 

Dofinansowanie pracodawcom
kosztów kształcenia młodocianych
 
 

 

     Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (Dz.U. z 1996 r., Nr 60, poz. 278 ze zm.) w § 3a zobowiązuje pracodawców do zawiadomienia Wójta Gminy Wilków o zawarciu umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z młodocianym pracownikiem. W związku z powyższym, prosimy wszystkich pracodawców o informowanie Pobierz,  o zawarciu umowy z młodocianymi pracownikami, co umożliwi zaplanowanie środków na dofinansowanie kształcenia. 

    Informujemy, że w bieżącym roku zmienią się warunki dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników przysługującego pracodawcom, którzy zawarli z pracownikami-uczniami umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego.

     Z dniem 1 września 2012 r. weszła w życie ustawa z dn. 19.08.2011 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 205, poz. 1206), a wraz z nią istotne zmiany w systemie kształcenia zawodowego. Przede wszystkim przebudowana zostanie struktura szkolnictwa zawodowego. Obecnie absolwent gimnazjum może kontynuować naukę w zasadniczej szkole zawodowej o okresie nauczania 2 lub 3 lata. W zreformowanym systemie nie będzie już dwuletnich szkół zawodowych - wszystkie szkoły zawodowe realizować będą jednolity, trzyletni cykl kształcenia. Wynika to z podstawowego założenia reformy, zgodnie z którym edukacja w szkole ponadgimnazjalnej, w tym również w zasadniczej szkole zawodowej, będzie zamykała rozpoczęty w gimnazjum cykl kształcenia ogólnego.

     Od 1 września 2012 r. pracodawcom, którzy zawarli z młodocianym pracownikiem umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, przysługuje dofinansowanie w wysokości:

1) w przypadku nauki zawodu - 8.081 zł przy okresie kształcenia wynoszącym 36 miesięcy, z tym, że jeżeli okres kształcenia będzie krótszy niż 36 miesięcy kwota dofinansowania będzie wypłacana w wysokości proporcjonalnej do okresu kształcenia;
2) w przypadku przyuczenia do wykonywania określonej pracy - 254 zł za każdy pełny miesiąc kształcenia.

Dofinansowanie kosztów kształcenia pracownika - ucznia uczęszczającego do dwuletniej zasadniczej szkoły zawodowej będzie przyznawane najdłużej do 31.12.2014 r. Okres przejściowy jest konieczny, bowiem uczniowie, którzy we wrześniu 2012 r. rozpoczną naukę w klasach II dwuletnich zasadniczych szkół zawodowych, będą ją kontynuować na dotychczasowych zasadach.   

    Nowe kwoty dofinansowania w 2012 r.
Okres/tryb nauki
Wysokość dofinansowania

od 01.01.2012
do 31.08.2012

od 01.09.2012
do 31.12.2012

Nauka zawodu o okresie kształcenia trwającym 24 miesiące

4587 zł
4587 zł

(wypłacane na mocy przepisów przejściowych do 31.12.2014 r.)

Nauka zawodu o okresie kształcenia trwającym 36 miesięcy

7645 zł
8081 zł

Przyuczenie do wykonywania określonej pracy

240zł
(za każdy pełny miesiąc kształcenia)

254zł
(za każdy pełny miesiąc kształcenia)

      W art. 70b ust. 11 ustawy o systemie oświaty dodana została nowa regulacja, która dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianych pracowników nakazuje traktować jako pomoc de minimis udzielaną zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1998/2006 z dn. 15.12.2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 379 z 28.12.2006, str. 5). Przepis ten obowiązuje w odniesieniu do dofinansowania kształcenia młodocianych od 01.09.2012 r.

Pomoc de minimis w rozumieniu j.w. oznacza pomoc przyznaną temu samemu podmiotowi gospodarczemu w ciągu bieżącego roku podatkowego oraz dwóch poprzedzających go lat podatkowych, która łącznie z pomocą udzieloną na podstawie wniosku nie przekroczy równowartości 200 000 euro (100 000 euro w sektorze transportu drogowego). Wartość pomocy jest wartością brutto, tzn. nie uwzględnia potrąceń z tytułu podatków ani innych opłat. Pułap ten stosuje się bez względu na formę pomocy i jej cel.

      W związku z powyższym przy składaniu wniosku o dofinansowanie każdy wnioskodawca, oprócz dotychczas wymaganych dokumentów, jest zobowiązany na podstawie art. 37 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 roku o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 roku Nr 59, poz. 404 z późn. zm.) do przedłożenia dodatkowych dokumentów :

1.      Wypełnionego formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc  de minimis  Pobierz

2.      Wszystkich zaświadczeń (kopie) o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega  się o pomoc, oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym  okresie, albo  oświadczenia  o  nieotrzymaniu  takiej  pomocy  w  tym   okresie   oświadczenie Pobierz 

 

Należy pamiętać:   
Brak któregokolwiek z powyższych dokumentów spowoduje, iż pomoc de minimis nie może być pracodawcy udzielona. 

      Dofinansowanie przyznawane jest na wniosek pracodawcy (wniosek o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika – Pobierz) złożony w terminie 3 miesięcy od dnia zdania przez młodocianego pracownika egzaminu zgodnie z przepisami w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania.

Do wniosku należy załączyć potwierdzone za zgodność z oryginałem:

1)    kopię dokumentów potwierdzających posiadanie przez pracodawcę lub osobę prowadzącą w imieniu pracodawcy albo osobę zatrudnioną u pracodawcy kwalifikacji wymaganych do prowadzenia przygotowania zawodowego młodocianego wraz z potwierdzeniem zatrudnienia takiej osoby oraz zaświadczenie określające staż pracy instruktora przygotowania zawodowego – jeśli to wynika z przepisów,

2)    kopię umowy o pracę zawartą z młodocianym pracownikiem w celu przygotowania zawodowego,

3)    kopię świadectwa ukończenia przez młodocianego gimnazjum lub zasadniczej szkoły zawodowej;

4)    kopię świadectwa pracy pracownika młodocianego,

5)    kopię dokumentu potwierdzające krótszy okres szkolenia w przypadku zmiany umowy,

6)    kopię dyplomu, świadectwa lub zaświadczenia potwierdzającego ukończenie przez młodocianego nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy i zdanie stosownego egzaminu,

7)    kopię świadectwa pracy o zaliczeniu praktycznej nauki zawodu u poprzedniego pracodawcy (w przypadku przerwania nauki i podjęcia jej u innego pracodawcy),

8)    upoważnienie pracodawcy do poświadczenia dokumentów za zgodność z oryginałem, w przypadku gdy poświadczenia dokonuje inna osoba niż pracodawca,

9)    pełnomocnictwo, jeżeli wnioskodawca reprezentowany jest przez inną osobę,

10) kopię zaświadczenie a wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub KRS;

11) kopię dokumentu potwierdzającego status prawny prowadzonej działalności
- w przypadki spółki cywilnej;

12) wypełnionego formularza informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis;

13) wszystkich zaświadczeń (kopie) o pomocy de minimis, otrzymane w roku,
w którym pracodawca ubiega się o pomoc oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.


Miejsce składania:

1)   zawiadomienia o zawarciu umowy z młodocianym pracownikiem
  

2)   wniosku o dofinansowanie kosztów kształcenia młodocianego pracownika

Urząd Gminy w Wilkowie 
ul. Wrocławska 11 
46-113 Wilków
( pokój Nr 8A I piętro tel. 774195511 wew. 15 )
 


PDFFormularz - infomacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.pdf (244,39KB)