Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Atak terrorystyczny! Jak się zachować? 4U! - rusza kampania społeczna ABW

Atak terrorystyczny! Jak się zachować? 4U! - rusza kampania społeczna ABW

Kampania „4U!” ABW ma zwiększyć naszą świadomość dotyczącą zagrożenia terrorystycznego. 

Pod hasłem „4U! – Uważaj! Uciekaj! Ukryj się! Udaremnij atak!” ruszyła kampania społeczna, która przedstawia zalecane sposoby postępowania w przypadku ataku terrorystycznego. Jej autorem jest Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. 

Strona kampanii to 4u.tpcoe.gov.pl

– Kampania ma poprawić świadomość antyterrorystyczną i podniesieść poziom bezpieczeństwa obywateli – podkreślił rzecznik prasowy ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn. Akcja kładzie nacisk na praktyczne zachowania, w sytuacji zagrożenia i ataku terrorystycznego - dodał. 

W filmie promocyjnym - który jest dostępny na specjalnie uruchomionej stronie internetowej 4u.tpcoe.gov.pl - oraz czterech animacjach edukacyjnych zaprezentowano opracowaną przez ABW procedurę „4U! – Uważaj! Uciekaj! Ukryj się! Udaremnij atak!”.

Służy ona zapewnieniu jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa w razie wystąpienia zagrożenia o charakterze terrorystycznym, w tym zagrożenia ze strony masowego zabójcy (ang. active shooter). Akcent położono na reakcje obywateli w niepokojących sytuacjach życia codziennego. 

Kampania 4U - zachowanie w przypadku ataku terrorystycznego. Źródło: 4U/YouTube

 

Sama nazywa 4U - po angielsku „for you” - ma wskazywać, że każdy z obywateli powinien odnieść kampanię edukacyjną do siebie i do życiowych sytuacji, jakie mogą się zdarzyć każdego dnia - podkreśliła dyrektor CPT ABW Anna Kańciak Kulińska.                                           Procedura opracowana przez podległą jej instytucję różni się do innych tego typu procedur, stosowanych w krajach zachodnich tym, że największy nacisk kładzie na pierwszy jej człon - „Uważaj!”. Zdaniem Kańciak-Kulińskiej tego elementu nie ma np. w procedurach amerykańskich. – Chcemy uwrażliwić obywateli, że muszą być uważni – tłumaczyła. 

Zastępca Dyrektora Gabinetu Szefa ABW - Anna Kańciak podczas konferencji prasowej nt. kampanii społecznej Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Na stronie internetowej 4u.tpcoe.gov.pl umieszczono plansze obrazujące najważniejsze działania, jakie powinien podjąć każdy, kto jest uczestnikiem groźnej sytuacji - niezależnie od tego, czy chodzi o porzucony pakunek czy o bezpośrednie zagrożenie życia. 

Poruszone na planszach zagadnienia związane z zagrożeniami terrorystycznymi zostały rozwinięte w krótkich filmach z animacjami, które przedstawiają omawiane metody postępowania w sytuacjach z życia codziennego. „Gdzie zgłosić pozostawiony bez opieki plecak? W jaki sposób postępować, jeśli znaleźliśmy się w budynku z uzbrojonymi terrorystami? Kiedy podjąć bezpośrednią walkę, a kiedy ukryć się i czekać na przybycie służb?” - na te pytania odpowiadają animacje. Prezentowane na nich sposoby zachowania w sytuacjach zagrożenia mają być - według ich autorów - kluczem do ochrony życia. 

Odpowiednio wczesna reakcja na podejrzane zachowanie oraz późniejsze poprawne postępowanie w obliczu zagrożenia mają ogromne znaczenie dla wspólnego bezpieczeństwa: „W pierwszych sekundach i minutach podczas zdarzenia o charakterze terrorystycznym to Ty jesteś antyterrorystą”, „Jesteś odpowiedzialny za siebie i swoich bliskich! Bądź uważny, działaj zdecydowanie i chroń swoje życie” - głoszą hasła kampanii. 

Kampania „4U!” jest finansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach środków przeznaczonych na wdrażanie Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015–2019.